14 Mayıs 2013 Salı


Elimde “Tasavvufta Mekki Yolu” adında Mehmet Fatsa’nın yazdığı 212 sayfalık bir kitap var.  Kitap “Mavi Yayıncılık” tarafından İstanbul’da 2000 yılında basılmış.
            Kısaca Kitap;  Tarikatlarla ilgili bilgi verdikten sonra, özellikle de Nakşibendilik’in tarihi ve gelişimi ile geniş bir bilgi içermektedir. Daha sonra da Mekki Silsilesi incelenerek Sivaslı İsmail Hakkı Toprak Hazretlerine intikal eden Mekki Silsilesinde Mevlana Halit Hazretleri’nden sonra yer alan isimler  anlatılıyor.
            Mehmet Fatsa’nın yazmış olduğu Tasavvufta Mekki Yolu kitabı Babam Mehmet Akkaya’nın da bağlı olduğu (B.A.) İHRAMCIZADE diye tanınan Sivaslı İsmail Hakkı Toprak Hazretlerini geniş bir şekilde incelemiş. Kitabın dördüncü bölümünde Sivaslı İhramcızade İsmail Hakkı Toprak Hazretleri’nin tanınmış müritleri ile kısa bilgiler içermektedir.
            Kitapta bizlerin yakinen tanıdığı Hamit Tarakcı Hoca (Hamit Kısık)’ın kısaca hayatı yer almış.
             Hamit Hoca ile ilgili bilgiye başlanırken “Hamit Hoca, Korgan İlçesine bağlı Fizme Köyünden…” ifadesi yer almış. Çok önemli olmasa da Fizme Korga’na değil Kumru İlçesi’ne bağlı, şimdi ise köy de değil bir beldedir.
            Hamit Hoca ile ilgili asıl giriş şöyle olmalıdır.
            "Tarakçı Hamit Hoca (Hamit Kısık) Ordu’nun Kumru İlçesine bağlı Fizme Beldesi Karapınar Mahallesinden olup kabri Fatsa’da Mağazalar başında bulunmaktadır."
            Babam Rahmetli Mehmet Akkaya Hoca da Sivaslı İhramcızade İsmail Hakkı Toprak Hazretlerine bağlı idi. Rahmetli Mehmet Alkan (Hafız Emmim) ve rahmetli Hafız Mehmet Buladı ile ayda bir kez Sivas’a giderlerdi. 
            Fizme Karapınar’dan Emekli İmam Hatip İsmail Hakkı Arş’la bir mitingten gelişimizde biz de Fatsa’nın Çaltumar Köyünde İsmail Hakkı Hazretleri’nin

Eski adıyla Fatsa Dağgüvezi Çatağı Şimdiki Adı İslamdağ Ku’an-ı Kerim Kursu 1966 yılında Halil Tatlıgül hocaefendi öncülüğünde kurulmuştur. Kursun kurulmasından bu yana  yaklaşık 5000 öğrenci bu kursta okumuştur. Kur'an kursunda okuyan öğrencilerin her türlü giderleri Kur'an kursu derneği ve hayırsever vatandaşlar tarafından karşılanmakta olup öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Benim okuduğum 1972-75 yılları arasında şahsen benim aylık aidatlarımı Fatsa Haci Hulusi Camii İmam Hatibi Rahmetlik Hafız Mehmet Alkan ödemiştir. Arapça kitaplarımız ise yine Fatsa’nın hayırseverleri tarafından karşılanmakta idi. Benim dönemimde Kuran Kursu Dernek Başkanı Hacı Recep Ali kargındı. Çok iyi bir insandı.
Fatsa Dağgüvezi Çatağı Kuranı Kerim Kursu benim tam üç yıl kaldığım Kur’an-ı Kerim Kursudur. Hocalarımız Halil Tatlıgül (Kumru Çokdeğirmen Köyünden-Allah Rahmet Eylesin), Mehmet Bahar (Fatsa Meşebükü’nden-Allah Rahmet Eylesin) ve Mehmet Boladı (Biz Albay derdik-Fatsa Gölköy Köyü’nden Allah rahmet eylesin.) Hocalarımın üçü de bugün hayatta değiller.
            Fatsa Çatak Kur’an-Kerim kursunda ben
Nasip olursa elimdeki tüm bilgileri internete aktarmayı düşünüyorum. Bu cümleden olarak bana yazılanları da zaman zaman sizlerle paylaşmanın hoş bir şey olacağı kanaatindeyim. Hele de vefat ederek aramızdan ayrılan dostlarımızı hatırlamak ve onlara bir fatiha olsun göndermek elbette görevimizdir.
Notlarımın arasında aramızdan ayrılan bir dostumun kendi el yazıları ile bana yazmış olduğu şiirleri görünce hayli duygulandım. Daha önceden bir gazetede kısaca hayatını http://bekirakkaya.blogspot.com/2008/06/ozan-selamiyi-rahmetle-anyorumbekir.html yazmış olduğum Kumrulu Ozan Selami yani Selahattin Sara’dan söz ediyorum. O benim çok iyi bir dostumdu. Kendisine Allah rahmet etsin diyorum. Çok güzel şiirler yazardı. Hatta benim bildiğim yüzlerce şiiri bulunan bir defteri vardı.

Benim tahminim bu birinin elinde. Sağlığında bunu kendine vermişti. Ve bana da söylemişti. Ben buradan bu defter kimde ise bunu ortaya çıkarsın ve Ozan Selami’nin canı kadar koruduğu şiirleri bari vefatından sonra basılsın. Ve Kumru çok güzel bir şairi ile tanışsın. Ozan Selami’nin yakınlarını tanımıyorum.
1956 yılında Kumru Kadıncık Köyünde doğan, Kumrulu Ozan Selami (Selahattin Sara) 1997 yılında Kumru için yazdığı bir şiirinin son dörtlüğünde “İnsanları güleç yüzlü, Sevgi dolu şirin sözlü, Selami gibi Ozanı, Var bilinmez Yeşil Kumru.” Diyordu. Selahattin Sara bundan dört yıl önce genç yaşta vefat etti. Hayatta olduğunda kıymet görmemesinden ve tanınmamasından üzüntü duyduğunu, yazdığı şiirden anlıyoruz.
           Selahattin Sara(Ozan Selami) iyi bir dostumdu. İki günde bir, bir araya gelir sohbet ederdik. Gazete ve dergilerde çok sayıda yayınlanmış şiirleri vardı. Yayınlanmamış yüzlerce birbirinden güzel şiirlerin büyük bir kısmını sağlığında okuma fırsatım oldu. Yayınlanması için çok çaba sarf etmeme rağmen büyük ihtimal para nedeniyle sağlığında şiirlerini bir kitap haline getiremedik. Bugün sadece dergi ve gazetelerde yayınlanmış şiirleri bir araya getirilse çok kaliteli şiir kitabı ortaya çıkar. Hiçbir yerde yayınlanmamış Ozan Selami’nin şiirlerini, yazdığı defteri işin doğrusu ben merak ediyorum? Acaba hep mi kayıp oldu? Olmadıysa ve deftere ulaşılabilirse Ozan Selami’nin anısına basmanın çok faydalı olacağını düşünüyorum.
Ozan Selami’nin birbirinden güzel bana getirdiği şiirlerden bir kaçı benim arşivimde mevcuttur. Kumrumuz için yazdığı şiirlerden birini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yeşil Kumru

İlim Ordu, İlçem Kumru
Ne güzeldir Diyarımız
Doğası var burcu burcu
Ne şirindir Yeşil Kumru

Yaylaları dağları var
Bahçeleri bağları var
Gezilecek yerleri var

13 Mayıs 2013 Pazartesi

Yalnızdam Köyü Kumru İlçesine bağlı Kumru – Fatsa arasında anayol üzerinde bulunan dere kenarında bir köydür. 

Kumru’nun tarihinde de önemli bir yeri olan Yalnızdam Köyü Kumru’dan da önce İlk İdari Teşkilat Trabzon Vilayeti Samsun Sancağı Yalnızdam köyü Nefs-i Serkeş Kadılığı olarak ilk yerleşme yeri olarak Kumru’nun tarihinde önemli bir yere sahiptir. 

Kumru’nun köyleri içersinde okuma oranı ile de dikkatleri üstüne çeker. 9 Mahallesi bulunan köyün 2 okulu ve 4 camisi mevcuttur. 

800 nüfusu bulunan köyün büyük bir nüfusu da Kumru dışında yaşamaktadır. Fındık mevsiminde köyün nüfusu iki binlere kadar çıkmaktadır. 

Kumru- Fatsa arasındaki asfalt yol Yalnızdam Köyü toprakları içersinden geçmektedir. Köyler içersinde en çok yol ağına sahip olan köyün mahalle yolları son derece bakımsızdır. Kumru ya da Fatsa’ya giden Güneycik, Fizme,
 Tekkeköy, Gökçeli ve Beyceli köylerinin gidiş-gelişleri de yine Yalnızdam Köyü üzerinden yapılmaktadır. Bütün köy yolların kesiştiği Yalnızdam Köyü’nün mahalle yolları son derece bakımsız ve hatta bir çok eve araç hiç gidememektedir. 

Kumru İlçesi’nin ilk yerleşim yeri olarak tarihi bir vizyona sahip olan

Fizme Beldesi Kumru-Korgan arasında bir yerleşim birimidir. Kumru’dan Korgan arasındaki yol tam 17km olup, Kumru’dan çıkıp 3 km Duman Köyü ve Duman’dan hemen sonra 6 km olunca Fizme topraklarına ulaşılmaktadır.
15500 metre kare bir alana sahip olan Fizme’nin Güneyinde Avdullu Köyü, Güney Doğusunda Korgan, Doğusunda Fatsa Beyceli Köyü, Kuzeyinde Güneycik ve Akçadere, Kuzey Batısında Duman Köyü ve Güney Batısında ise Yukarıdamlalı Beldesi (Yukarı Fizme) bulunmaktadır. Ayrıca Fizme topraklarından ayrı Aktana mıntıkası da Fizme topraklarına bağlıdır.

2000 yılında yapılan nüfus sayımında 4250 olan nüfus son sayımda 2468 olarak gerçekleşmiştir.

Mahalleller : Karapınar Mahallesi, Ecelli Mahallesi, Ömerli Mahallesi, Afullu Mahallesi, Ezetli Mahallesi, Çavdar Mahallesi, Keşlik Mahallesi, Çakıllı Mahallesi, Çatak Mahallesi olarak mahalleri mevcuttur.

Fizmeye ulaşım son derece kolaydır. Kış ve yağmurlu havalarda yollar ulaşıma her an açıktır. Halkının sıcak ve cana yakın oluşu dışardan Fizmeye gelenleri Fizmeyi sevdirmiştir.

Kumru yerel (mahalli) ağzı Orta Karadeniz Bölgesi ağızları gurubu içinde yer alır. Mahalli kelimelerin kullanılışı Kumru şehir merkezinde biraz özelliğini yetirmekle beraber, bilhassa bazı köylerde canlılığını korumaktadır. Mahalli kelimelerin kullanılışı Kumru şehir merkezinde biraz özelliğini yetirmekle beraber, bilhassa bazı köylerde canlılığını korumaktadır.

KUMRU’DA YEREL AĞIZ ÖZELLİKLERİ

1. Bilinen ünlülerin yanında bir de kapalı (e) ünlüsü vardır. Ünlü (sesliharf) değişmelerine çokça rastlanır. Değişimler;
a) Sözcük başı değişimler,
a/e : Esker (Asker)
i/e : Eyi (iyi)
b) Sözcük içindeki değişimler;
a/u : Muhalle (Mahalle)
i/ı : Hızmet (Hizmet)
ı/u : Altun(Altın)
o/u : Buynuz (boynuz)
ü/ö : gözel(güzel)
c) Sözcük sonu değişimler.
ı/u ayu (ayı)
2. Bunların yanı sıra üçüncü tekil kişi zamirinde görülen değişmelere de oldukça sık rastlanan değişimlerdir.
o/u , u/o : uçun (için)
ı/u değişmeleri de sık rastlanır.
3. Mahalli (yerel) ağızda ünsüz düşmesi sonucu ünlü uzamaları görülür.
Balamak (bağlamak), aşam (akşam), memet (mehmet)
4. Ünlü uzamaları, hece düşmeleri de ortaya çıkabilir.
Aşşa (aşağı), aya (ayağı)
5. r,ı ünsüzleriyle başlayan sözcüklerin başına ı,i seslilerin eklendiği görülür.
Iliman , ireçel, irecber
6. Kumru ve köylerinde mahalli ağızda düzlük, yuvarlaklık uyumuna aykırı kullanışlara çok rastlanır.
Mamur(memur), gaşuk(kaşuk)
7. Kumru ve köylerinde, sözcük başında, ortasında ve sonunda sessiz(ünsüz) değişimleri de çokcadır. Bunlardan kelime(sözcük) başındaki k/g değişmesi nerdeyse kural niteliği kazanmıştır.
a) Sözcük başındaki değişmeler,
ç/c : Cenber(çember) , cıblak (çıplak)
k/g : gız (kız) , gıl (kıl)
p/b : bekmez (pekmez), bazar (Pazar)
s/z : zabah(sabah) . zabı (sabi)
t/d : daş (taş) , duz(tuz)

b) Sözcük ortasındaki ünsüz(sessiz) değişmeler
k/g : dakga(dakika) , Angara (Ankara)
b/p : dabanca ( tapanca)
Ayrıca Anşa(Ayşe), isdemek(istemek), örneklerinde görüldüğü gibi kimi zaman y/n, t/d değişmeleri de vardır. Ancak bunlar kurallaşmamıştır.
b) Sözcük sonlarında değişmeler,
P/b : mektub (mektup) , çıkıb (çıkıp)
T/d : aded (adet) , ahred (ahret)
Y/v : köv (köy), bu tür konuşmalar bazen görülür.
8. Sık rastlanan ünsüz düşmelerinde düşen ünsüzün etkisiyle önündeki ünlü uzar. Ünsüz düşmelerinin en belirginliğini (ğ) düşmesidir.
Balamak (bağlamak) , alamak(ağlamak), dömek (döğmek)
Bunun yanı sıra Amet(Ahmet), goşu(komşu), aşam(akşam), örneklerinde görüldüğü gibi (h,l,k,y,m) düşmeleri de vardır.
9. Kimi durumlarda ünsüzler arasında yer değişmeleri olur.
Melmeket(memleket), annatmak(anlatmak), samannık(samanlık),
Yukarıda örneklerde görüldüğü gibi (nl/nn) benzeşmeleri fazladır.
Rl/ll benzeşmesi de sıkça görülür.
Hatıllamak(hatırlamak), pallamak(parlamak), talla(tarla)
Hc/cc, kt/tt, rn/nn benzeşmeleri az raslanır.
Bocca (bohça), gannım(karnım) gibi.
10. Kişi zamirlerinde üçüncü tekil kişi zamirlerinin “u” biçimini aldığı görülür. Üçüncü çoğul kişi zamiri de “unlar” biçimine dönüşür. Dönüşüklülük zamiri “kendi” sözcüğü “kendü” biçimini aldığı, çekimin, bu biçimi ile yapıldığı görülür.
“kendüm., kendün, kendüsü, kendümüz, kendünüz, kendüleri” gibi.
11. Fiil çekimlerinde birinci çoğul kişi ve
Kumru’nun tarihinden söz etmek için, öncelikle Fatsa ve Ünye İlçelerinin tarihine bakmak gerekir. Yüzölçümü 344 kilometrekare ve denizden yüksekliği 450 metre olan kumru ilçe merkezinin kuruluşu çok yenidir. Ancak Fatsa’ya bağlı bölge olarak yerleşimin tarihi çok eskilere kadar gider. Tarihi kaynaklara göre Fatsa ve Ünye merkezlerine İniş ve yerleşme M.Ö.3000 yılına kadar gider. Sahilden iç bölgelere yerleşme ise bu tarihlere kadar dayandığı görülür. Sebep ise, sahilde sıtma hastalığının çok yaygın olması olarak görülür.

Fatsa Pontos Krallarından Farnakes tarafından kurulmuştur. Ünye ise M.Ö. 1270 yıllarında yapılan Truva Savaşları sonucunda sömürge haline getirilmiş bir bölgedir. 2. Farnakes’ten sonra Fatsa Bölgesi’nde ayrı sülaleden gelen Polemen hükümdarlık yapmıştır. Fatsa’dan Trabzona kadar uzanan sahil şeridi ile iç kesimlerde kalan Tokat-Niksar, dolayısıyla kumru Bölgesini kaplayan bir sahada Pont Polamonyan Devleti (Polamonyak) kurulmuştur.

Kumru ve Fatsa çevresi M.Ö 584-555 yıllarında Pers İmparatorluğunun elinde kalmış, iskender’in M.Ö. 344 yılında Anadolu’ya geçmesiyle M.Ö. 331 yılında Kumru ve çevresi Perslerden alınarak Pont Devletinin hakimiyeti altına girmiştir. Pont Krallığı üç asra yakın Kumru ve Fatsa bölgesinde kalmış, merkez olarak ta Fatsa’yı değil, Fatsaya bağlı Bolaman’ı merkez olarak kullanmıştır. Kumru-Fatsa ve bu bölge Pont Devletinden kurtuluşu M.S.395 yılında Anadolu Topraklarının Doğu Roma Devletinin hakimiyetine girmesiyle son bulmuştur.

M.S. 391-395 yıllarında Orta Asya’dan büyük göçler halinde gelen Peçenek ve Kuman Türkleri Kumru ve çevresinde uzun süre kalmış, yörenin Türkleşmesinde
A- EVLİYA NEDİR? YA DA ORDU EVLİYALARI KİTABI ÜZERİNE :

Geçen hafta kısaca Kumru’nun tarihinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise Kumru Evliyaları üzerinde duracağız. Birkaç yıl önce Sıtkı Çebi imzası ile yayınlanan “Ordu Evliyaları” kitabında Kumru Evliyalarından hiç söz edilmemişti. Bunun üzerine Kumru ve köylerini adım adım dolaşarak bu konuyu araştırmış, araştırma sonuçlarını Ordu Haber Gazetesi - Mart-1998 tarihinde okuyucularımızla paylaşmıştık. O günden bugüne kitabın yeni baskısının yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Benim Merak ettiğim konu, kitabın ikinci baskısında Kumru Evliyalarından söz edilip edilmeyeceği. Her ne kadar birinci baskıda Kumru Evliyalarınsan söz edilmemiş olsa da, okuyacağınız yazı Kumru topraklarından evliya olup olmadığı konusundan “var olduğuna dair” hiçbir kuşku bırakmamaktadır. (BA)
EVLİYA: Veliler. Velayet ve keramet sahibi. Allah’a yakın adam, iyi ahlak sahibi. KERAMET: Evliyadan sadır olan harikulade hal. (1)
EVLİYA VELİ: Tasavvufta, velayet (ermişlik) makamına ulaşan kimsenin Çoğul şekli evliyadır. Allah’ın dost ve sevgili kulu. KERAMET: Allanın veli kullarının gösterdiği olağanüstü haller. Veliyi veli kılan onun keramet göstermesi değil, Islamın

kurallarını uygun olarak yaşamasıdır. (2)
Sözcüklerden anladığımız kadarıyla Evliya; Hayatını, nefsinin arzularını yok etmeye çalışarak ibadetle geçiren; kendisinde gayb-den haber verme, halleri keşfetme gibi olağanüstü haller zuhur ettiğine inanılan, keramet sahibi olduğu kabul edilen ermiş kişilere EVLİYA denilir,
Evliya, Velinin çoğulu yani cem’idir. Veli, Kur’an’daki anlamıyla Allah’ın dostu, sevgili kulu demektir.
Yine sözcüklerden anladığımız kadarıyla, Keramet evliyadan ortaya çıkan olağanüstü hallerdir. Evliya için, zaman ve mekana göre, bir çok keramet söz konusu Alabilir, Ancak kerametini açıklamamış nice evliyalar vardır ki, biz bunların kim olduklarını bilemeyiz, Keramet haktır, doğrudur. Fakat, evliya için keramet bir hedef yani gaye değildir. Mutasavvuflara göre, evliyanın kerametini gizlemesi esastır.
Halkımız, hakkında sadece duyduğu menkıbelere göre bilgi sahibi olduğu bu kişilerin kabirlerini, türbe veya makamlarını ziyaret ederek, onların ruhaniyetlerinden yardım dilemek suretiyle, manevi bir tatmine kavuşurlar. (3)
"ORDU EVLİYALARI" KİTABI ÜZERİNE hocamız. Sayın Nuri Kahraman Bey’in Başkanlığını yaptığı, Ordu Ensar Vakf’ının çalışmalarını takdir etmemek mümkün değil. Gerek düzenlediği "Pilav Günleri" ile,

      

Ordu'nun Kumru İlçesi Şenyurt Köyünde bulunan  300 yıllık ahşap cami görenlerin ilgilisini çekiyor.

         Şenyurt köyü Orta Mahalle'de 300 yıllık olmasına rağmen günümüzde halen kullanılır durumda ve ahşap dışında hiçbir çivi kullanılmamış. 1712 yılında ismi bilinmeyen bir kadın tarafından yaptırıldığı ileri sürülen caminin tarihçesini anlatan köy sakinlerinden Şakir Uslu, "Tarihi cami için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan maddi destek bekliyoruz. 300 yıl önce bir kadın Niksar

Blogger Templates

Categories

Unordered List

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Sample Text

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Ads 468x60px

Featured Posts

Stats

Footer Widget 1

Sample text

Labels

Followers

Followers

Social Icons

Footer Widget 2

Tüm Konu Başlıkları

..BAŞKAN AÇIKLADI..ADAY OLMAYACAK MIŞ......ARŞİVİMİZDE KALSIN DİYE YAYINLADIK 1076 Yılı Kumru İmam Hatip Lisesi 12 Eylül 1961 Yılı Kumru İlçesi 1962 Yılı Kumru İlçesi 1964 Yılında Kumru'da Bir Uğurlama Töreni 1973'de Kumru İlçesi 1974-1975 Yılında Çatak Kuran Kursunda Yatılı Olarak Kimler Vardı / Karadeniz Destan Gazetesi 1975 Yılı Kumru İlçesi Fotoğrafı (Bekir Akkaya Arşivi) 1990 Kumru İmam Hatip Lisesi 1992 Yılı Kumru İlçesi 1996 Yılı Kumru İlçesi 2012-2013 ÖĞRETİM YILI KUMRU İMKB YBO SBS SONUÇ LİSTESİ 28 Şubat 300 Yıllık Şenyurt Camii /Şenyurt Habar 45 Yıl Önce Fizmede Bayram Abdi Hoca Abdulaziz Bayındır Abdullah Gül Abdullah Özbek Abdullah Pamuklu Abdurrahman Öztürk Adalet Ağlayanı Mahallesi Ahmet Özkan/Kumru Kaymakamı Ak Parti Akçadere Köyü Akçedere Köyü Aksiyon Dergisi Akşam Gazetesi Yazıları Alçaklar Alev Alatlı Ali Cengiz Oyunu Ali Karahasanoğlu Almanya Alper Tan Aman Kimse Duymasın Amerika Anadolu Gençlik Derneği Kumru Anadolu Gençlik Derneği-AGD Anadolu Genlik Derneği Anasını Satayım/Mehmet Sansı Anıtkabir Araştırma İnceleme Artık gelmeyin; orda kalın hoca'm!/Ali Karahasanoğlu Aşık Gülabi Atalarımız Değerlerimiz Atışma Atları Konuşturan Adam Zaloğlu Rüstem Aytekin Serdaroğlu Baba Mustafa Baba Mustafa (Mustafa Karaoğlanoğlu) Kimdir? Ve Şiirleri / Bekir AKKAYA Babasından Esma'ya Mektup // Dursun Ali Erzincanlı Bacanak Köyü Baron Müslümanlar Basamak Gazetesi Başkan Adayları Başkent Kuaför Başörtüsü Bedavacılar Beddua Bekir Akkaya Bekir Akkaya Araştırmaları Bekir Akkaya Arşivinden Bekir Akkaya Duyuruları Bekir Akkaya Fotoğraf Arşivinden Bekir Akkaya Fotoğrafları Bekir Akkaya Haberleri Bekir Akkaya Özel Bekir Akkaya Söyleşileri Bekir Akkaya Şiirleri Bekir Akkaya Yazılanlar Bekir Akkaya Yazıları Bekir Akkaya Yorumları Bekir Akkaya'ya Gelen Yazılar Bekir Akkaya'ya Plaket Bekir Akkaya'ya Teşekkür Belgesel Ben Ağlarım Yane Yane BEN CEMAATİ- CEMAAT BENİ HİÇ SEVMEDİ / Bekir AKKAYA Beni Yap Bir Türküyle Sarıkamış /Kumru Haberci Gazetesi/ Bekir AKKAYA Bosna İlahi Grubu Boztepeden Ordu Bülent Arınç Celalettin Dervişoğlu Celile Saygı CELİLE SAYGI'YI RAHMETLE ANIYORUM / Ekrem SAYGI Cemaat Nereye? Cemile Bayraktar CHP Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül Ordu'da Cumhuriyet Gazetesi Yazıları Cüneyt Şenel Çuvalllama Darbe Davut Yılmaz Demokrasi Derin Düşünce Yazıları Dernek Dersane Dershane Dershaneler Kapatılsın/Bekir Akkaya Din Görevlileri Dinlerarası Diyalog Divani Kayabaşından Kumru Diyalogculuk Diyanet Doc.Dr.Ahmet Ali Bayhan Doğum Tarihiniz Dosya Dursun Ali Erzincanlı Duyu Haber Duyuru Haber Duyuru İlan Düğünlük Köyü Ebubekir Sefil EBUBEKİR SİFİL HOCA & ABDÜLAZİZ BAYINDIR MÜNAZARASI [TEKPARÇA] [EKSİKSİZ] Ecevit Efsal Eğitim Eğitim Bir Ekrem Saygı Elekçi Deresi Susuz Kaldı Elekçi Deresi Suyu Satılmış Engin Arşın Erbakan Erdoğan Erdoğan'dan Zaman'a: Edepli ol Ergenekon Erkan Oğur Erol Sönmez Eski Fotoğraflar Eski Kumru Fotoğrafları Eskiçokdeğirmen Köyü Esma Facebook Facebook Çalındı Faiz faşist Fathullah Hoca Ne Yapmak İstiyor/Fatih Uğurlu Fatih Uğurlu Fatsa Fatsa Müftülüğü Fatsa Tarihi Fethullah Gülan Fethullah Gülen Fetvalar Feyza Ana Fıkıh Film Fizme Fizme -Dikmeci Camiinde Bayramlaşma Duası Fizme Ağlayanaı Fizme Bayramalrı Fizme Bayramları FİZME BAYRAMLARI ÜZERİNE / Bekir AKKAYA Fizme Beldesini Tanıyalım / fizme.com/ /Bekir Akkaya Fizme Karapınar Mahallesi Fizme Karapınar Mahallesi’de Bugün Görevde Olan İmamlar / Bekir Akkaya Foto Haber Fotoğraflar Gazateci Gezi eylemleri Gezi Yolu Çöktü Gıda Gülen Cemaati Güler Kayalık Kumru Günan Murat Hatipoğlu Haber Haber-Yorum Haberler Habervaktim Yazıları Hacı Yakışıklı Hakan Albayrak Hakan Leblebicioğlu Hakkımı Helal Etmiyorum Halı Saha/Kumru Haliefendioğulları Halil Tatlıgül Halilefendi Oğulları Harun Fatsa Harun Muslu Has Parti Hasan Ersoy/Kumru Mal Müdürü Hasan Gencay Hayata BAKIŞ Hayrettin Karaman Hazırcılar Hergele / Bekir Akkaya Hırsızlar Hızar Biçme- Tahta Biçme Hocazadeler Home(Yuva)Belgeseli http://www.haberyolda.com/2013/07/27/rabiatul-adeviye-meydani-canli-yayin/ Hürriyet Gazetesi Hüseyin Gülerce Hüseyin İmanlık İbretlik Görüntüler İbretlik Videolar İçki İdris Naim Şahin İhanet İhvan İlaç İlahi İlahiyat Fakültesi İlçe Dışına Gidiş Geliş İlhan Tinci İlkokul İmam İmam Hatip İmam Hatip Ali Rıza Şen İsa Yaylak Fotoğrafı İslam islam düşmanları İslam Düşmanları İslamcılar İsmet Erçal İsmet Erçal'ın "Zaman Tüneli Şiir Kitabının Takdim Yazısı/Bekir AKKAYA İstabul Kumrulular Derneği İstanbul Kumrulular Derneğinden Teşekkür İz Bırakanlar İzlenmesi gereken Filmler K Kadıncık Köyü Kadir Mısıroğlu Kafir Mursi Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan Kapitalis Müslümanlar Karaağaç Köyü Karadeniz Destan Gazetesi Karadeniz Görme Engelliler Derneği Karapınar Mahallesi Karşıdan Görünen Ne Güzel Yayla Kartal Nasıl Avlanır Kemal Kıılıçtaroğlu Kemal Koç Kemalist Kendime Öğütler / Bekir AKKAYA Kes-Kopyala- Yapıştır Örneği (Hem de Resmi Okulu) Kırkpınar Başpehlivanlarından Davut Yılmaz Kimdir? Kırkpınar Güreşleri Kitap Koca Karı İlaçları komik Konaklı Köyü Konuşan Fotoğraflar Konya Korgan İlçesi Korgan İlçesini Tanıyalım / Bekir AKKAYA Korku Köşk Köy Evi Kudüs TV KUMİMDER Kumru Kumru Anadolu Lisesi Kumru Atatürk İkokulu Girişi Kumru Atatürk İlkokulu Öğretmenleri Kumru Belediyesi Kumru Belediyesi Ne İş Yapar Kumru Çok Proğramlı Lisesi Kumru Devlet Hastanesi Kumru Evliyaları Kumru Evliyaları / Kent Haber/ Bekir Akkaya Kumru Fotoğrafları Kumru Haber Kumru İlçesi Kumru İmam Hatip Lisesi Kumru İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Kumru İMKB YBO Kumru Mlli Eğitim Kumru Müftüsü Kumru Müftüsü Abdullah Pamuklu'dan Bekir Akkaya'ya Teşekkür Kumru Ormanlarında Karaavu Çiçeği Kumru Şairler Kumru Tarihi Kumru ve Köylerinin İlk Kurulan İnternet Sitesi Kumru YBO Kumru'da Eğitim KUMRU'DA EĞİTİM / Yorumsuz Kumru'da Eğitimin Hali Kumru'da Güneş Tutulması Anı Kumru'da Hambar-Ambar Kumru'da Karşılamalar Kumru'da mahalli (yerli) ağız ve özellikleri/ Kent Haber Kumru'lu Davut YILMAZ Kırkpınar'da Kumru'nun Tarihi Kumru'nun Tarihi / Kent Haber / Bekir Akkaya Kumru'yu Tanıyalım / Bekir Akkaya Kumruda Üç Gündür Su Akmıyor Kumruda Yoğun Yağmur Kumrulu Şairler Kumrulu Üniversite Öğrencileri Kumrulu Yazarlar Kumrunun Camileri Kumrunun Önemli Şahsiyetleri Kumrunun Tarihi kumrutv.org Kurtlar Vadisi Ak Parti Kuşak farkı Laleli Lider Liderin Özellikleri Mahkeme Marş Masonluk Mega FM Mehdi Ersoy Mehmet Arşın Mehmet Ayık Yazıları Mehmet Azim (Şair ve Yazar) Mehmet Bahar Mehmet Bekaroğlu Mehmet Birdir Mehmet Birdir Vefat Etti Mehmet Boladı Mehmet Sansı Yazıları Mehtap Yılmaz Mekkenin Fethi Memeh Ağır Merve Kavakcı Mısırda Katliam Milli Eğitim Bakanlığı Milli Gazete Milli Görüş Misyonerlik Çalışmaları mizah Muhtarlarımız Muhteşem Videolar Murat Bilgin Murat Evin Mursi Musluklar Rüzgar Üretiyor Mustafa Bilgin Mustafa Çaya Mustafa Dalgacı Mustafa Karaoğlanoğlu Mustafa Miyasoğlu Müdür Müftü Müftülük Münazara Müslim Müslüman ve Faiz Necip Fazıl Kısakürek Necmettin Erbakan Neler Ettin Obama Obama - Erdoğan Karşılaştırması Ocak Ateşi Oğlum Bak Git okul Ordu Ordu Tanıtım Ordu'nun Gülümüsün (Türkü)- Sinan ŞAHİN Ordumuzun Tanıtımı 3D Kalitesinde Ortaca Kumrulular Derneği Osman Bölükbaş Osman Bölükbaş'tan Temin Edilen Eski Kumru Fotoğrafı Osman Yılmaz Ozan Selami Ozan Selami'yı Rahmetle Anıyorum /Kumru Haberci öğrenci Öğretim Görevlisi Öğretmen Öğretmenevi Öğüt Ömer Abasız Hoca Önemli Bağlantılar Önemli Şiirler Önemli yazılar Örnek Yol Yapımı Pehlivan Pir Sultan Abdal Polemik Polemik Yazıları Postacı Mehmet Prof. Dr. Abdullah ÖZBEK'İN HAYATI Prof.Dr. Rabiatul Adeviye Ramazan Ramazan Bayramı Ramazan Bayramı 2013 Recep Derle Recep Tayyip Erdoğan Refah Partisi Ruh Sadet Partisi Sağlık Salimgilin Mehmet Ahtik Vefat Etti Samsun Samur Mahallesi SBS Sonuçları Sebahattin Sarıoğlu Sebahittin Saltı Seçim Seçme Fotoğraflar Seçme Kitaplar Seçme Şiirler Selahaddin Eyyubi ve Kudüs'ün Fethi/Mehmet AYIK Selahattin Sara Seni seviyoruz Muhterem Hocam / Mahmut Işık Seyyid Kutup'tan Mursi'ye EHI ENTE HURRUN-Kardeşim sen özgürsün Seyyit Kutup Sezai Türkoğlu Sırrı Kumru sinema Siyah Beyaz Kareler Siyah Beyaz Kumru Siyah Beyaz Kumru İlçesi Sizden Gelenler Solcu Su Kesintisi Suat Evin Suheyb Öğüt Sular Kesik Sülalemiz Haliefendioğulları Şeceresi- Ülkü Kumral Çalışması Sülalemiz Haliefendioğulları'nın Kökeni (Fotoğraf)/ Ülkü Kumral Çalışması Şair Şair ve Yazarlar Şecere Şenlik Şenyurt Köyü Şiir Şiirler Talip Saygı Tanıdığım Fathullah Gülen Tarakçı Hamit Kısık Hoca /kumrutv.org/ Bekir Akkaya Tarihi Fotoğraflar Tarihten Günümüze Tahrif Hareketleri Tasavvuf Tayyp Erdoğan Teşhir Tahtası Ticabi Civelek Top Sahası Topluluk Fotoğrafları Turgay Güler Turizm Tus Türkiye Tanıtımı türkü Türküler Tüzük Unutulmaz Kareler Ülkü Kumral Üniversite Ünye Üstad Vahşet Vatandaş Uyarıyor Vefat Haberleri Vesikalık Kareler Vide Video Villa www.fizme.com www.kumru.org Yabancıların Gözünde Ordu Yalan Dünya Yalnızdam (Serkiz) Köyü'nün Kısa Tanıtımı /bekirakkaya.blogspot.com/ Bekir Akkaya Yalnızdam Köyü Yanık Yanık İlacı Yargı Yasaklar Yaş Yaşasın Cehennem Yaylak Camiinde Bayramlaşma 2013 Yaylalarımız Yazıları Yemin Töreni Yeni Akit Gazetesi Yazıları Yeni Şafak Gazetesi Yerel Ağız Yeşil Çamı Kuranlar Yeter Artık/ B.Fatih Akkaya Ygs Yılmaz İmanlık (Şair - Yazar) Yine Allah Korudu Yorum Haber Yorumsuz Fotoğraflar Yunus Emre Yusuf Yalçuva Zali-Kafir Sisi Zaman Gazetesi Zambak Yayınları Zindandan Mehmede Mektun Zulüm Zülfü Bellici

Video

Blogger Tricks

Popular Posts

Popular Posts this month

Popular Posts this week

Popular Posts

Recent Posts

Text Widget